Ofis mobilyası satın almak için nereden başlamalı?

Yeni bir işyeri kurarken mutlak ihtiyaçlardan birisi ofis mobilyaları ve ofis koltuklarıdır. Yıllarca çalıştınız birikim oluşturdunuz, birikim yaptığınız bütçenizle işyeri veya şirket kuracaksınız. Yeni işyeriniz sizin için en değerli unsurlardan birisi olacak. Çünkü, ticaret yapıp para kazanmanız gerekiyor. Bunun ölçütü başarıya ulaşmak anlamına gelmektedir.

  • 1.Aşama – Makam odaları mobilyası

İşyeri mekanlarından en çok önem taşıyan ofis odalarıdır. Duruma göre 1, yada 2 oda dan oluşmaktadır. Makam odası için seçeceğiniz çeşitleri, modern ofis mobilyaları yada ahşap ofis mobilyaları olarak nitelendirebiliriz. Modern ofis mobilyası modelleri genel olarak metal ve ahşap karışımı mobilyalardır. Bu mobilya çeşidi melamin yonga leva veya mdf lam malzemeyle imal edilmektedir. Ahşap makam masaları ise, naturel doğal kaplama, masif cila vernik ile imal edilir. Ahşap ofis mobilyaları diğer çeşitlerine göre fiyatı daha yüksek olan masa çeşitleridir. Burdaki seçenekleri zevkinize ve bütçenize göre siz belirleyeceksiniz.

Avukat, kamu, holding veya fabrika yöneticileri için vip makam takımları tercihleri bulunmaktadır. Vip makam takımı mobilyaları genelde ahşap tornalı masif malzeme ile imal edilmiştir. Bu makam masaların tüm malzemesi üst düzey olarak seçilip özenle üretilmektedir. Vip makam takımları için koltuk seçenekleri hakiki deri olarak dizayn edilmektedir. Vip kanepe takımı olarak modası hiç geçmeyen chasterfild ofis kanepelerini tercih edebilirsiniz. Chasterfild model kanepe takımları, hem modern hemde klasik ortama uyum sağlayan nadide ürünlerdir.

Masa seçimini yaptıktan sonra model tasarımına göre ofis koltukları satıcı tarafından belirlenip size önerilmektedir. Ofis makam koltuklarında bir çok alternatif koltuk modeli bulunmaktadır. Modern tarz istiyorsanız fileli koltuk çeşitlerinden seçim yapabilirsiniz. Makam odanız için ucuz ofis koltukları seçeneğini mutlaka elemelisiniz. Ayrıca makam odasında ofis kanepe takımı satın almanızda fayda var. Önemli müşterileriniz ve misafirleriniz için uygun bir seçimdir. İş görüşmelerinizi kanepe takımı koltuklarında yapmanızda fayda var. Masa karşısındaki müşteri iş görüşmeleri nitelik olarak çokda elverişli değildir.

ahsap-ofis-mobilyalari-makam-takimimodern-ofis-mobilyalari-makam-masasi-takimi

  • 2.Aşama – Müdür, şef odaları mobilyaları

Firmanızdaki yöneticilerden oluşacak kadro için hiyerarşiye göre ofis masaları seçmeye geldi sıra. Sırasıyla müdür masası, şef masası modellerinden seçim yapabilirsiniz. Bu masa çeşitlerini ofis dekorasyonu bütünlüğünü sağlayacak çekilde metal alaşımlı veya komple ahşap modellerden seçim yapmalısınız. Müdür masası 180cm veya 200cm olmalıdır. Masanın yanı sıra çekmeceli keson, dosya dolabı, sehpa gibi ilave mobilyaları listeye ekleyiniz. Ofis mobilyaları fiyatları model ve malzeme kullanımına göre değişmektedir. Satıcıdan alternatif fiyatlı teklif isteyiniz.

Müdür, şef ofis koltukları fiyatları modellerine göre değişmektedir. Deri, kumaş, senkron mekanizma, ayarlı koltuk kolu, metal yıldız ayak, plastik beşli ayak fiyatları değiştiren koltuk elementleridir. Bu konuda kafanız çok karışabilir ama çekinmden satıcıdan yardım isteyiniz. İşi bilen ofis mobilya satıcısı zaten sizi yönlendirecektir. Bazı satıcılar elindeki stok ürünleri eritmek için satmak isteyecektir. Temkinli olmanızda fayda var.

buro-ofis-yonetici-masalariofis-yonetici-mobilyalari

  • 3.Aşama – Ofis personel masaları mobilyaları

Personel masaları seçimi yaparken genelde ucuz ofis mobilyaları tercih edilir. Tabiki ucuz olsun ama aynı zamanda kaliteli olsun. Bu konuda Türkiye de bir çok kaliteli ofis masası imalatı yapan firma bulunmaktadır.  Gross marketlerden tercih yapmayınız, bu marketlerdeki ürünler ucuz görünsede aslında öyle değil. Bu ürünler çin malı olup kanserojen olma ihtimalı yüksek ürünlerdir. Siz iyisimi TÜRK MALI ürün tercih edin.

Ofis personel masalarında tabla kalınlığı mutlak 3cm olmalıdır. Daha ince olduğu takdirde, ilerde masa tablası seğim yapacaktır. Kriterlerden bir diğeri ise tabla kenarları mutlaka 2mm pvc ile kapatılmalıdır. Çin malı ürünlerde 2mm pvc kullanmazlar. 2 mm PVC ile kapatılmayan masa kenarları en ufak bir darbede çıtlayıp ham suntanın ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu görüntü tabiki tamamen vasat bir ofis mekanı görmenize sebep olacaktır.

Personel için ofis mobilyası seçimi yaparken motivasyonu bozmayacak, aynı zamanda modern ofis ortamı sağlayacak modeller üzerinde tercih yapmanızda fayda var. Metal ayaklı veya ahşap ayaklı, düz veya L etajerli bir çok alternatif ofis masası çeşitleri imal edilmektedir. Satın alacağınız personel masaları yerleşim planı için satıcı firmadan destek isteyebilirsiniz.

Personel için ofis koltuğu seçenekleri arasında fileli koltuklar ve kolçaklı kumaş ofis koltukları bulunmaktadır. Ofis koltuğu seçerken dayanıklı olmasına öncelik vermelisiniz. Devamlı bozulan ve ses çıkartan çalışma koltukları personelinizin iş verimini düşürecektir. Satıcı firma ofis sandalyeleri için yerinde garanti servis hizmeti verebilmelidir. Spot ürünlerden kaçınmanızda fayda var, bu ürünler garantili değildir ve kısa bir süre sonra koltuk aksamlarında bozulmalar başlayacağı için çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz.

ofiskoltuklari-ofissandalyeleri

  • 4.Aşama – Ofis dosya dolapları mobilyaları

Ofis mekanlarında olmazsa olmazlardan bir diğer ürün ise dosya dolaplarıdır. Dosya dolabı satın alırken dikkat edilecek kriterler; kapak kenarları mutlaka 2mm PVC olmalı, kapak menteşeleri metal olmalı, zemin ayarlı pingoları olmalı, minifix sistemiyle montaj edilebilmeliki bir süre sonra işyerini başka bir yere taşırsanız rahatça sökülüp takılabilmelidir.

Dosya dolapları dizayn edilirken duvar kenarlarındaki boşlukları dikkate almalısınız. Bu şekilde hem dekoratif bir görüntü elde edersiniz, hemde kullanılmayan boşlukları değerlendirmiş olursunuz. Muhasebe ofisi için yüksek dosya dolabı tercih etmelisiniz. Takdir ederisnizki muhasebe ofislerinde evrak ve dosyalama işleri çok daha fazla olacaktır.

Personel için işçi soyunma dolapları seçimi yapabilirsiniz. Fabrika personeli için ihtiyaca göre 4.lü, 6.lı çelik soyunma dolapları seçenekleri bulunmaktadır. Ofis mekanı için mutlaka ahşap soyunma dolapları tercih etmelisiniz.

198cm-dosya-dolabi-ofis-dolabiahsap-ofis-dolaplari

  • 5.Aşama – Ofis karçılama bankoları mobilyaları

İşyeri girişleri derli toplu mobilyalarla dizayn edilmelidir. Çünkü ilk izlenim herşeyde olduğu gibi işyeriniz içinde çok önemlidir. Ofis bankoları genelde mekan ölçüsüne göre imal edilmektedir. L yada düz modelleri bulunmaktadır. Ofis bankosu seçimi yaparken mutlaka yerinde fizibilite çalışması yaptırmalısınız. Banko yanında ufak dosya dolabı kullanabilirsiniz. Ofis bankosunda ön kısım 110cm yüksekliğinde olamılıki işyerinize gelen müşteri masa üzerinde evrak kalablığını görmesin.

İşyeri girişlerinde ayrıca yeriniz elveriyorsa lobi bekleme koltukları satın almalısınız. Bekleme koltukları gelen müşteri veya misafirlerinizin kısa bir süre için beklemesi için ihtiyaç duyulacak koltuklardır.  Bekleme koltuğu arasına cam sehpa düşünebilirsiniz.

ofis-bankosuofis-bankolari-mobilyalari

  • 6.Aşama – Toplantı masası mobilyaları

Toplantı masaları için büyük ve küçük toplantı odası olarak en az iki alan ayırmanızda fayda var.  Büyük toplantı odası tüm personelin haftalık veya aylık toplantı yapabilmesi için gerekli olacaktır.  Küçük toplantı odası ise anlık toplantılar için gerekli olacaktır. Örnek olarak tedarikçi görüşmeleri için. Toplantı masaları mekan ölçüsüne göre imal edilmelidir. Toplantı koltuğu geçiş boşlukları hesaba katılmalıdır. Toplantı masası yanında ufak bir yerseti dolabına ihtiyaç olacaktır. Çay kahve veya sunum makinası için gerekli olacaktır.

Toplantı koltukları tercihi yaparken hafif ve kullanışlı olmasına önem vermelisiniz. Toplantı koltuğunun yayvan ve rahat olmasına hiç gerek yok. Nitekim en fazla 2-3 saat oturacaksınız. Modern görünümlü toplantı sandalyesi seçmenizde fayda var, uzun süre kullanabilirsiniz.

ofis-toplanti-masasi-mobilyalaritoplanti-masasi-ofis-mobilyalari

Comments are closed.