Ofis koltukları imalatı.

İşyeri kuracaksınız veya ofis sandalyelerinizi değiştireceksiniz. Ofisimizde bilgisayar başında çalışırken bize arkadaşlık eden ofis koltukları nasıl üretiliyor?

Eski zamanlarda ofis koltukları imalatında kontra kalıplar üzerine sünger döşenerek ofis sandalyesi imal edilirdi. Ancak, teknolojinin gelişimi ile birlikte koltuk sektöründe de büyük gelişmeler olmuştur. Günümüzde kullanılan üretim aşamaları şu şekildedir.

ofis-koltuk-imalati

Ofis koltuğunda kullanılan omurga (ana gövde) kısmı metal karkaslar üzerine polüretan sünger döşenmiş şekilde temin edilmektedir. Bu konuda hammadde imalatı yapan bir çok firma bulunmaktadır. Türkiye ofis koltukları için hammadde üretiminde oldukça ileri bir aşamaya ulaşmıştır. Bir çok dünya ülkesine ihracat yapılmaktadır. En iyi kalite için yerli hammadde tercih edilmelidir.

ofis-sandalyesi-modelleriyeni-ofis-koltuklariofis-koltuk-sandalye-imalati

1. Aşama: Sipariş edilen koltuk modeline göre derinin veya kumaşın kesimi için model kalıp oluşturulur. Bu model kalıplar için genelde mukavva karton kullanılmaktadır. Model kalıp minder ve sırtlık için ayrı ayrı oluşturlmalıdır.

2. Aşama: Koltuk modeline göre kumaş veya deri kesilir. Deri veya kumaş kesimi şef koltukları için genelde 60cm, yönetici makam koltukları için 80 cm olarak kesilmektedir.

3. Aşama: Kesilen kumaş-deri tezgaha serilir. Daha önce hazırladığımız model kalıp kumaş-deri üzerine koyulur. Kalıp kenarları kalemle çizilir. Daha sonra çizilen yerlerden makasla deri-kumaş kesimi yapılır.

4. Aşama: Hazırlanan deri-kumaş dikiş makinasında asıl yüzey ters olacak şekilde dikilir. Dikiş yapılan deri-kumaş şu anda minder kılıfı gibi görünmektedir. Açık olan tarafa ise fermuar dikilir.

5. Aşama: Ofis sandalyesinin kılıflarını pot yapmayacak şekilde geçirdikten sonra fermuar kapalılıp işlem tamamlanır. Dikiş iplikleri fazlalıkları makasla kesilir.

6. Aşama: Koltuğumuzun ana gövdesi tamamlandıktan sonra koltuğu-sandalyeyi ters çevirip deliklere denke gelecek şekilde ayak mekanizması takılır. Bu mekanizma vidaları özel olarak üretilmekte olup kalın civata şeklindedir. Tilt ve senkron mekanizma çeşitleri bulunmaktadır.

7. Aşama: Ofis koltuğumuzun aşağı yukarı hareket edebilmesi, yükseklik ayarı yapabilmemzi için amortisör takıyoruz. Amortisörün ince ucu koltuk tarafına takılmalıdır.

8. Aşama: Ofis sandalyeleri için tekerlek ve yıldız ayak takılmasına geldi sıra. Koltuğumuzun ayağınıda taktıktan sonra mekanizmanın çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz. Şimdi ofis koltuğunu ambalajlayıp sevkiyata gönderebiliriz.

pilord-elsa-fileli-makam-sandalyesipilord-fileli-makam-koltukvip-makam-sandalyesi

Fileli koltuk imalatı

Yeni ofis koltuğu standardındaki fileli koltuk modelleri imalatı ise polüretan kalıpların üzerine file kumaş döşenmesiyle yapılmaktadır. Daha sonraki aşamalarda ise mekanizma ve ayak takılmasıyla sonlandırılmaktadır. Düz ofis sandalyesi imalatına göre fileli koltuk imalatı daha kolaydır. Bunun sebebi koltuk sırtlık ve oturak minderlerin hazır basılı olarak oluşmaktadır. Fileli koltuk imalatında daha çok montaj işlevi yapılmaktadır.

filelikoltuk-ofis-sandalyesifileli-calisma-sandalyesifileliofissandalyesifiyatlari

Comments are closed.